2019-03-15 Poznajemy sylwetki wielkich Polaków - Fryderyk Chopin

W marcu przypada 209 rocznica urodzin Fryderyka Chopina, przy tej okazji dzieci poznały postać znanego pianisty i kompozytora.

Zajęcia rozpoczęliśmy od wysłuchania utworu „Etiuda rewolucyjna”. Dzieci położyły się wygodnie na dywanie, słuchając nagrania wyobrażały sobie pośpieszny wyjazd kompozytora ze stolicy tuż przed wybuchem powstania listopadowego. Nauczyciel przybliżył dzieciom okoliczności jakie zmusiły Chopina do rozstania z rodziną i opuszczenia na zawsze ojczyzny.

Z dużym zainteresowaniem dzieci wysłuchały opowieści o życiu tego wielkiego Polaka, która ilustrowana była pokazem slajdów. Następnie nauczyciel zaprosił dzieci na mały koncert podczas którego wykonał dla nich na pianinie kompozycje Chopina takie jak: mazurek, polonez nokturn i walc.

Pełna ekspresji była interpretacja ruchowo -taneczna „Walca minutowego” F.Chopina w wykonaniu dzieci przy użyciu kolorowych wstążek. Przy okazji zajęć poświęconych muzyce Tygryski poznały pojęcia z nią zawiązane: nuty, pięciolinia, klucz wiolinowych, którego znak graficzny nakreśliły na pięciolinii.

Na zakończenie pokolorowały rysunek przedstawiający kompozytora przy fortepianie.