Podsumowanie projektów edukacyjnych w grupie II “Krasnoludki”

W tym roku szkolnym grupa”Krasnoludki” brała udział w projektach edukacyjnych: “Bajki-pomagajki”, “Z darami natury świat nie jest ponury”, “Piękna nasza Polska cała”. Koordynatorem poszczególnych projektów była pani Joanna Góźdź - Kaczmarczyk.

Ogólnopolski projekt edukacyjny - "Bajki - pomagajki” to innowacyjne przedsięwzięcie mające na celu wspieranie rozwoju emocjonalnego i społecznego dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym poprzez wykorzystanie bajek terapeutycznych. Projekt powstał z myślą o stworzeniu narzędzia, które pomoże dzieciom lepiej radzić sobie z trudnymi emocjami, rozwiązywać konflikty oraz budować zdrowe relacje z rówieśnikami i dorosłymi.

Projekt skupiał się na konkretnych problemach dziecka m.in. na: rozwijaniu wiary we własne siły, poczuciu bezpieczeństwa w domu i poza nim, umiejętności współpracy, rozwijaniu problemów rówieśniczych, samodzielności, akceptacja odmienności, lęku przed czymś nowym. Po wysłuchaniu bajki dzieci dzieliły się wrażeniami i spostrzeżeniami, a tym samym wyrażały emocje towarzyszące im podczas słuchania bajki, rozwijały dziecięcą wyobraźnię. Niemożliwe jest wymienienie wszystkich tytułów, oto przykłady bajek, które szczególnie przypadły dzieciom do gustu: “Sówka Kamilka”(akceptacja odmienności spektrum autyzmu), “Przygody żółwia Herberta”(lęk przed gryzoniami), “Kocica Złośnica woła ja nie chcę mieć braciszka”(lęk przed odrzuceniem z powodu pojawienia się rodzeństwa), “Lew Drapuś”(rozwiązywanie problemów rówieśniczych), ”Króliczek Mikuś”(rozwijaniu problemów rówieśniczych), “Bajka o dzielnym króliczku i potworze spod łóżka”(lęk przed skrzydłami i potworami), “Przygody trzech sympatycznych skrzatów - Nomika, Drzewika i Drobika”(lęk przed pająkami).

Projekt "Bajki - pomagajki" okazał się być niezwykle skutecznym narzędziem wspierającym rozwój emocjonalny i społeczny dzieci. Dzięki kreatywnemu wykorzystaniu bajek terapeutycznych, dzieci nauczyły się lepiej rozumieć i wyrażać swoje emocje, nawiązywać zdrowe relacje oraz radzić sobie z różnorodnymi trudnościami.

Bajki te nie tylko bawiły, ale przede wszystkim edukowały, dostarczając dzieciom wartościowych lekcji na temat akceptacji, odwagi i współpracy. Projekt ten udowodnił, że odpowiednio dobrane i przemyślane historie mogą mieć ogromny wpływ na kształtowanie młodych umysłów i serc, pozostawiając trwały, pozytywny ślad w ich życiu.

Kolejnym projektem realizowanym przez grupę "Krasnoludki" był projekt "Z darami natury świat nie jest ponury". Głównym założeniem projektu jest kształtowanie postaw proekologicznych, pobudzanie kreatywności dzieci i nauczycieli oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody. Dzięki uczestnictwu w projekcie, dzieci miały możliwość racjonalnego wykorzystywania zasobów przyrody do tworzenia sytuacji, zadań i zabaw z materiałów przyrodniczych, co sprawiało im wiele radości. W ramach projektu zrealizowaliśmy sześć zadań: „Co w trawie piszczy?”, „Jak być eko?”, „W słoiku zamknięte”, „Magiczny dywan”, „Piękno z natury” oraz „Co nam w duszy gra!?”.

Projekt "Z darami natury świat nie jest ponury" stanowił dla grupy II cenne przeżycie. Dzieci nie tylko nauczyły się, jak ważne jest dbanie o środowisko, ale także rozwijały swoją kreatywność i wrażliwość na otaczającą je przyrodę. Mamy nadzieję, że zdobyte umiejętności i wiedza będą towarzyszyć naszym podopiecznym w dalszym życiu, inspirując ich do troski o naszą planetę.

Międzynarodowy projekt edukacyjny "Piękna nasza Polska cała", autorstwa mgr Ludmiły Fabiszewskiej, zgodny z obowiązującą Podstawą Programową oraz kierunkami polityki oświatowej MEN na rok szkolny 2023/2024, miał na celu kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, szacunku do własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej. Uczestnicy poznawali historię i tradycje Polski, doceniali dorobek polskiej nauki i kultury, a także uczyli się dostrzegać piękno języka polskiego i posługiwać się poprawną polszczyzną. Projekt promował również empatię, umiejętność dostrzegania potrzeb innych oraz niesienia pomocy. Przyniósł dzieciom i nauczycielom wiele radości, satysfakcji oraz dumy z bycia Polką/Polakiem.

Na zakończenie poszczególnych projektów przedszkolaki otrzymały dyplomy i certyfikaty. Dziękujemy za udział w projektach.